BRZEŹNIAK
Wieś Pojezierza Zachodniopomorskiego w pow. wałeckim położona na skraju Drawieńskiego Parku Narodowego, 7km na północ od gm. Człopa. Miejscowość ta prawdopodobnie istniała już w XIV w. Brzeźniak był wymieniony w 1337 r. jako wieś całkowicie zniszczona i opuszczona. W ówczesnym czasie do wsi przynależały 64 łany (ok. 1650 ha), z czego do proboszcza należały 4 łany (ok. 103 ha). Już w XIV w. istniała tu parafia, w okresie Reformacji wybudowano kaplicę, wzmiankowaną w 1628 r.. Dziś nie pozostało po niej śladów. W północnej części wsi pozostałości zabudowań pofolwarczych z XIX w. (2 obory), z ruinami fundamentów rozebranego po 1945 r. dworu oraz pozostałości parku o układzie krajobrazowym. W lesie za folwarkiem stary cmentarz z początku XIX w., z ruinami kostnicy i szpalerem 10 dębów.
Ze względu na swoje położenie na pograniczu dóbr tuczyńskich i człopiańskich, wieś była na przełomie XVI i XVII wieku przedmiotem sporu rodzinnego między braćmi Krzysztofem i Stanisławem Wedlami, zamieszkującymi w zamku w Tucznie.
Zawiłe dzieje historii sprawiły, że w 1564 roku Brzeźniak kolejny raz był wymieniany jako wieś zniszczona i opustoszała. Wzmianka z 1578 r. podaje, że miejscowość – jako część dóbr człopiańskich – należała do rodu Czarnkowskich. Od 1727 roku dobra człopiańskie, a więc i Brzeźniak, zmieniały często właścicieli (hr. Opaliński, ks. Sułkowski, baronowie Dolfus i Flotow oraz inni).
DRAWIEŃSKI PARK NARODOWY
Został utworzony 1 maja 1990 roku. Położony na Pojezierzu Myśliborsko – Wałeckim jest częścią kompleksu leśnego Puszczy Drawskiej. Obejmuje swoim zasięgiem miejsce wypływu Drawy z jez. Dubie (Adamowo) od północy i ciągnie się do Starego Osieczna na południu. Łączna powierzchnia Parku wynosi 11 342 ha, z czego lasy zajmują 83%.
Znakowane szlaki turystyczne piesze i rowerowe:
- czerwony: Drawno (0,0km) – Drawnik (1,5km) – Barnimie (6,8km) – biwak Barnimie – rez. Drawski Matecznik – Zatom (14,3km) – Święta Hala – rez. Radęcin – osada leśna Moczele (23,4km) – Głusko (30,4km) – elektrownia Kamienna – Stare Osieczno (36,7km)
- niebieski: Prostynia (0,0km) – Rościn (4,8 km) – Drawno(13,8km) – Sieniawa (17,8km) – Dominikowo – jez. Dominikowo Wielkie (21,5km) – jez. Krzywe (24,6km) – pole biwakowe Biały Zdrój – jez. Szerokie (26,8 km) – jez. Środkowe – Nowa Korytnica (33,8km) – Jelenie – Miradz – most koło Miradza
- niebieski: Moczele (0,0km) – jez. Ostrowieckie (4,2km)
- czerwony: (Strzaliny-) Tuczno (0,0km) – Martew (4,0km) – Martwica – jez. Marta (6,3km) – jez. Zdroje (Wydrowe) – punkt widokowy Śmiałkowe Wzgórza – most koło Miradza – Pustelnia (17,5km) – most za Węgornią (21,6km) – Załom –Człopa (31,4km)
- zielony: Tuczno (0,0km) – Jez. Tuczno – Martew – Brzeźniak – Golin – Człopa (20,3km)
- czarny: Załom (0,0km) – Jagoda – Szczuczarz (11,4km)
- niebieski: Jagoda (0,0km) – most Karolinka – jez. Czarne (5,6km) – osada leśna Ostrowite (6,2km) – punkt widokowy Stara Węgornia – most za Węgornią – dolina Cieszynki(9,7km)
- czarny: osada leśna Ostrowite (0,0km) – jez. Ostrowieckie (2,1km)
- niebieski: Martwica (0,0km) – jez. Głodne Jeziorka – Krępa Krajeńska (7,8km)
- czarny: Tuczno (0,0km) – jez. Strzeleckie – Tuczno (5,5km)
Znakowane szlaki turystyczne piesze:
- żółty: Drawno (0,0km) – dookoła jez. Dubie – Drawnik (6,6km) – Drawno (8,1km) – dookoła jez. Grażyna – Drawno(13,8km)
- zielony: Zatom (0,0km) – dolina Drawy (1,3km) – leśniczowka Międzybór (4,1km) – Bogdanka (5,0km) – Jaźwiny (5,9km) – Sówka (8,1km) – Nowa Korytnica(16,7km)
- żółty: Głusko (0,0km) – jez Ostrowiec – Pustelnia (10,6km)
- żółty: Człopa (0,0km) – jez. Białe- jez. Dłuskowe – Jagoda (9,7km) – Stare Osieczno (20,0km)
- żółty: szlak spacerowy wokół jez. Tuczno (8,0 km)
Spływy kajakowe:
- rzeka Drawa:
– od Prostyni do Drawna – bez ograniczeń;
– od Drawna do ujścia Płocicznej (w granicach DPN) – spływ płatny, dozwolony tylko po 1 lipca
– od ujścia Płocicznej do Krzyża – bez ograniczeń
- rzeka Korytnica: bez ograniczeń
- rzeka Płociczna, Runica, Cieszynka – w granicach DPN szlaki zamknięte
ZABYTKI:
- gmina Człopa:
Drewniany kościół w Wołowych Lasach z XVII w. –zrekonstruowany w pierwszej połowie XIX wieku, o zrębowej konstrukcji, na podmurówce, z wieżą o dachu namiotowym krytym łupkiem i zabytkową figurką Chrystusa na krzyżu z XVIII w.
Ruiny Pałacu Szczuczarzu – otoczone dużym, starym parkiem z przepięknymi okazami drzew: starego kasztanowca, lipy, grabu (o obwodzie do 340 cm), buka czerwonolistnego, sosny wejmutki, świerka.
Zabytkowy Pałacyk we wsi Dłusko – dobrze zachowany, w stylu neorenesansowym, otoczony pozostałościami parku dworskiego z ciekawym drzewostanem: jodła, modrzew, świerk, buk czerwonolistny.
Ratusz w Człopie – Siedziba Urzędu Miasta i Gminy, zbudowany na wzniesieniu, na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim, ze spadzistym ceramicznym dachem.
- gmina Tuczno:
Tuczno – kościół Wniebowstąpienia NMP 1522 r., kapliczka św. Jerzego z XVII w. na płd krańcu miasta, zamek Wedlów z XIV w.
Marcinkowice – kościół z 1628 roku z krzyżami uformowanymi, z kul przywiezionych w 1626 r. spod Malborka.
Zabytkowe kościoły w Strzalinach, Martwi, Lubieszy i Jeziorkach.